Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil vakcínu Gardasil 9 pro prevenci rakoviny hlavy a krku

 

Nedávné výzkumy ukázaly na to, že HPV vakcína, která je určená pro prevenci rakoviny děložního hrdla
a genitálního ústrojí, má potenciál
v prevenci rakovinu hlavy a krku. 

V posledních letech se výzkumy shodovaly, že Gardasil 9, vakcína proti HPV, může předejít vzniku rakoviny hlavy a krku. Tyto informace ale nikdy nebyly oficiálně potvrzené. Avšak před pár týdny společnost Merck (výrobce vakcíny) oznámila, že dostala povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zařadit Gardasil 9 jako vakcínu proti rakovině hlavy a krku. Toto rozhodnutí nemění nic na základním doporučení pro koho je vakcína určena, což jsou muži a ženy ve věku od 9 do 45 let a to účelem prevence rakoviny děložního hrdla, vulvy, pochvy, řitního otvoru a genitálních bradavic.

„Velmi nás těší, že vakcína Gardasil 9 dostala toto povolení od FDA. Doufáme, že HPV vakcína dokáže snížit výskyt rakoviny v příštích desetiletích,“ řekl ředitel onkologického oddělení pro terapii nádorů hlavy a krku, Marshall Posner z Tisch Cancer Institute v New Yorku.

V únoru zahájila společnost Merck studii s 6 000 muži, která otestuje, zda u pacientů, kteří budou očkováni HPV vakcínou, je méně pravděpodobné, že se jim v hrdle objeví perzistentní infekce HPV.

 

Více si můžete přečíst v článku ZDE (pouze v anglickém jazyce).

Zdroj: www.statnews.com

Sdílej