Co byste měli vědět o infekci HPV ?

Na rakovinu děložního čípku, která je způsobená chronickou infekcí HPV, zemře v České republice jedna žena denně. O prevenci se toho napsalo hodně, ale mnoho žen kontaktovalo naši Nadaci s dalšími otázkami. O odpovědi na ně jsme požádali MUDr. Aleše Skřivánka, PhD. z olomouckého G-Centra.

Jsem HPV pozitivní a těhotná, může se přenést infekce na mé dítě?

Přenos na dítě se při spontánním porodu nevylučuje. Pro dítě je spontánní vaginální porod nebezpečný zejména tehdy, pokud se v porodních cestách vyskytují kondylomy (jinak též zvané genitální bradavice), jež jsou způsobeny kmeny HPV 6 a 11. Kondylomy pak u dětí mohou způsobovat nepříjemné výskyty papilomů v hrtanu. Děti to neohrožuje na životě, ale přítomnost papilomů v horních cestách dýchacích je nepříjemná, obtížně se odstraňuje a často recidivuje.

Ve 14 letech jsem byla očkována vakcínou Cervarix. Dnes vím, že existují novější vakcíny proti více typům virů HPV. Mám se nechat přeočkovat?

Je těžké vám jednoznačně odpovědět, abych nebyl nařčen z komerčních zájmů… Dle mého názoru je vhodná nová vakcína, která vás ochrání před větším spektrem vysoce rizikových virů, včetně i těch dvou (HPV 6 a 11), které způsobují vznik genitálních bradavic.

Jsem z vesnice – kde si mám vyhledat gynekologa?

Obraťte se na regionální pobočku vaší zdravotní pojišťovny, která má přehled o smluvních partnerech v oboru gynekologie a porodnictví. Určitě vám s registrací jako nového pacienta rádi poradí.

Jsem HPV pozitivní – můžu se nechat očkovat?

Ano, můžete, vakcína vás chrání před dalšími subtypy virů.

Jakým způsobem se dá virus HPV léčit?

HPV nelze vyléčit. Dají se jen odstranit následky při včasném zachycení onemocnění způsobených viry HPV.

Jsem HPV pozitivní. Co mohu dělat, abych se této infekce zbavila?

Na to je těžká odpověď. Většina žen se dokáže zbavit virů spontánně pomocí vlastní imunity. Obecně se dá poradit: zdravý životní styl, nekouřit (kuřačky se prokazatelně hůře očišťují od HPV virů), nestřídat partnery apod.

Jsem těhotná a mám virus HPV, jak se to dá řešit?

Nijak, pokud nemáte některé onemocnění spojené s infekcí HPV.

Jsou všechny nádory děložního hrdla na bázi HPV viru?

Ano, výjimky jsou spíš raritou.

Jsem po konizaci děložního hrdla a chtěla bych samoodběrový HPV test. Má to smysl?

Nemá. HPV test je většinou doporučen jako součást kontroly šest měsíců po konizaci, někdy i po dvou letech před vyřazením z dispenzární péče, kdy se vrátíte do běžného ročního screeningu.

Moje babička tvrdí, že ve svých 70 letech už ke gynekologovi nemusí. Má pravdu?

Ne. Bohužel právě ve věku 70 let bývá druhý vrchol výskytu rakoviny děložního hrdla. A tyto ženy, pokud na prevence nechodí, přijdou často bohužel už v pokročilém stadiu, kdy je zapotřebí radikální operace, často chemoterapie a radioterapie s výrazně horšími výsledky než v časných stadiích. Ideální by bylo ošetření děložního hrdla ve stadiu prekancerózy, tedy předrakovinného stavu, kdy by stačil jednoduchý operační zákrok – konizace. Ženy ve vyšším věku nejsou zdaleka ohroženy jen onemocněním děložního hrdla. Při preventivní prohlídce se dají včas odhalit další onemocnění spojená s dělohou, vaječníky… Dokážeme pomoci většině žen s inkontinencí moči a včas je poslat na denzitometrická vyšetření, která odhalí riziko osteoporózy. Gynekologové také např. posílají pacientky na mamografický screening a společně s praktickými lékaři jsou zapojeni i do screeningu kolorektálního karcinomu.

Jsem věrná svému muži a nedávno mi zjistili HPV. Je nějaký jiný způsob, jakým se lze nakazit HPV?

Jinak než pohlavním stykem HPV infekci děložního hrdla těžko. Nicméně se může jednat o léta „spící“ virus a test na HPV vám byl proveden zřejmě vzhledem ke zhoršujícímu se cytologickému nálezu ze stěru z děložního hrdla.  

Sdílej