HPV test – moderní prevence rakoviny děložního čípku

V České republice je ročně diagnostikováno okolo 800 nových případů rakoviny děložního hrdla (čípku), necelých 400 žen na tohle zákeřné onemocnění ročně umírá. Smutným faktem je, že tato úmrtí jsou naprosto zbytečná, rakovina děložního hrdla je jedno z mála nádorových onemocnění, kterému lze v podstatě plně předejít. Celkovou problematiku a možnosti prevence rakoviny děložního hrdla vám vysvětlí Mgr. Vladimíra Koudeláková, PhD.

Primární prevencí je očkování, které je v České republice hrazeno jak dívkám, tak klukům do dovršení věku 14 let. Očkování však není omezeno pouze na tuto skupinu dětí, je účinné i u starších žen a mužů. Sekundární prevencí je screening karcinomu děložního hrdla, který je v České republice prováděn jednou ročně u praktického gynekologa. Ten provede stěr z děložního čípku a pošle jej na cytologii. Problémem je, že citlivost cytologie je i přes velkou snahu akreditovaných laboratoří malá, pohybuje se okolo 70 %. To znamená, že přibližně 30 % přednádorových lézí může cytologie minout. Mnohem přesnější je detekce přítomnosti lidského papilomaviru (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje. Tohle přesnější vyšetření je však v České republice prováděno pouze u nejednoznačných případů cytologie. K odhalení nádorů u žen, které mají negativní výsledky cytologie, tedy moc nepomůže.

Výzkumem v oblasti onemocnění způsobených lidským papilomavirem se dlouhodobě zabývá i Ústav molekulární a translační medicíny v Olomouci. Mgr. Vladimíra Koudeláková, PhD., vedoucí Laboratoře molekulární karcinogeneze a cytogenetiky Ústavu molekulární a translační medicíny, nám prozradila svůj pohled na tuto problematiku. „S infekcí lidským papilomavirem (HPV) a nemocemi, které tato infekce způsobuje, se ve své profesi setkávám denně. Tato problematika se mě však dotýká i osobně, je mi totiž 36 let a spadám tedy přesně do skupiny žen, u nichž se závažné přednádorové a nádorové stavy děložního hrdla (čípku) řeší nejčastěji. Já sama tento problém naštěstí řešit nemusím, před několika lety jsem se navíc nechala naočkovat vakcínou Gardasil 9. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti a velmi nabitý harmonogram, si absolutně nedovedu představit, že bych musela léčbu karcinomu děložního hrdla absolvovat. 

Závažné onemocnění je věc, která bezesporu poznamená chod celé rodiny. Já osobně pravidelně chodím ke gynekologovi a účastním se screeningu karcinomu děložního hrdla. Nicméně je tu skupina žen, která gynekologa nenavštěvuje a je pravdou, že tyto ženy často přijdou až v pokročilém stadiu rakoviny. Těmto ženám je opravdu potřeba se věnovat, řada z nich si totiž neuvědomuje rizika spojená s neúčastí ve screeningu. Z tohoto důvodu také, za podpory Nadace pro výzkum rakoviny realizujeme projekt KOPRETINA, který je cílen právě na ženy, jež screening nenavštěvují,“ vysvětluje Mgr. Vladimíra Koudeláková, PhD.

„Z mého pohledu je však mnohem tragičtější fakt, že i u nemalého procenta žen, které screening navštěvují a o své zdraví se starají, se nádorové onemocnění objeví. A přestože se zpravidla objeví včas, nemuselo by k němu dojít vůbec. I z tohoto důvodu jsme v roce 2012 společně s Nadací pro výzkum rakoviny spustili různé projekty týkající se HPV. Jedním z pilotních projektů bylo zavedení vaginálních samoodběrů s následným vyšetřením HPV. Při zavádění jsem pomocí samoodběrů nechala na HPV otestovat všechny ženy v naší rodině a blízké kamarádky. Bohužel nebo možná díky bohu byl u mojí maminky nalezen virus HPV16, který je z rodiny papilomavirů nejnebezpečnější. Moje maminka chodila celý život a stále chodí na pravidelné gynekologické prohlídky, výsledky cytologie měla vždy bez problémů. Po sdělení pozitivního výsledku své velmi dobré gynekoložce byla poslána na expertní kolposkopii s biopsií. I přes negativitu cytologie jí byla z biopsie potvrzena závažná přednádorová léze, která by se velmi pravděpodobně vyvinula až v invazivní karcinom. Bylo tedy velkým štěstím, že se díky souhře okolností dostala k vyšetření HPV, které jí velmi pravděpodobně zachránilo život nebo minimálně jeho část,“ dodává Vladimíra.

Sdílej