O rakovině děložního čípku

 

Ročně je v České republice diagnostikováno zhruba 1000 nových případů tohoto onemocnění. 300 žen na toto onemocnění umírá.

Co je to karcinom děložního čípku?

Děložní čípek je vnější částí děložního hrdla, které se nachází na konci pochvy u vstupu do dělohy. V případě karcinomu děložního čípku dochází v těchto místech k nekontrolovatelnému množení buněk změněných HPV infekcí. Karcinom děložního čípku je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním žen, hned po karcinomu prsu a tlustého střeva a postihuje ženy všech věkových skupin.

Vzniku nádoru předchází dlouhodobá HPV infekce a vznik přednádorových změn. Na celém světě ročně diagnostikují nádor děložního čípku u více než 500 000 žen, přes 270 000 žen ročně na toto onemocnění umírá. HPV infekce je ve většině případů nezbytná, ale ne dostačující pro vznik karcinomu děložního čípku. Vývoj karcinomu děložního čípku je velice pomalý a podmíněný dlouhodobou (trvající déle než 6 měsíců) infekcí vysoce rizikových typů HPV.

HPV infekce je většinou asymptomatická (90 % žen) a obvykle do cca 8–12 měsíců sama odezní.

Anatomie ženského reprodukčního systému-lokalizace děložního čípku a znázornění změn v průběhu vývoje karcinomu.

Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny děložního čípku patří:

  • kouření
  • poruchy imunity
  • pohlavně přenosné infekce jako HPV, HIV a Chlamydia trachomatis

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je infekce HPV, která je pro vznik rakoviny děložního čípku nezbytná.

Přes 99 % karcinomů děložního čípku je HPV pozitivních. Mezi rizikové faktory infekce HPV patří: časný začátek sexuálního života (před 16. rokem, vysoký počet sexuálních partnerů, vysoký počet porodů a potratů, první porod ve velmi nízkém věku, chronické zánětlivé onemocnění postihující děložní čípek, užívání drog, kouření (20 a více cigaret denně) a špatné socioekonomické podmínky.

Příznaky onemocnění:

  • vodnatý až krvavý poševní výtok
  • nepravidelná menstruace
  • kontaktní krvácení (po pohlavním styku)
  • bolesti v podbřišku
  • urologické komplikace jako hematurie (krev v moči)
  • dysurie (pálivá, řezavá bolest při močení)
  • hydronefróza (překážka nad měchýřem)

Počáteční fáze onemocnění je víceméně bezpříznaková. Výraznější symptomy přichází až v pokročilejších stádiích nemoci. Uvedené příznaky nejsou specifické pro karcinom děložního čípku, měly by však vždy být impulzem pro návštěvu gynekologa.

Mgr. Vladimíra Koudeláková, PhD.

odbornice na HPV problematiku

Možnosti léčby rakoviny děložního čípku

Při léčbě karcinomu děložního čípku se uplatňují 3 typy léčby aplikované samostatně či v kombinaci, a to:

Operační léčba je doporučována pacientkám v celkově dobrém stavu s časným stádiem nádoru. Tento způsob léčby umožňuje mladším ženám zachování funkce vaječníků a plodnost. V případě objemnějších nádorů bývá doporučována radikální hysterektomie (odstranění dělohy) s případnou pánevní lymfadenektomií (odstranění lymfatických uzlin). Vyoperováním nádoru lze zjistit přesné informace o rozsahu onemocnění.

Radioterapie

Operační léčba

Chemoterapie

Základní gynekologicko-onkologická onemocnění

Třetí nejčastější nádorové onemocnění u žen a čtvrtá nejčastější příčina úmrtí na nádorové onemocnění u žen na světě. Za více než 99% karcinomů děložního čípku je odpovědná HPV infekce.

Vzniká na rozdíl od rakoviny děložního čípku v horní části těla dělohy, vznik je také spojen s infekcí onkogenními HPV podtypy. Jde o šesté nejčastější nádorové onemocnění u žen. Nejčastěji postihuje ženy v postmenopauzálním věku, charakteristickým znakem tohoto onemocnění je děložní krvácení.

Osmé nejčastější nádorové onemocnění u žen na světě, přibližně 15% karcinomů vaječníků je HPV pozitivních.

Čtvrté nejčastější gynekologicko – onkologické onemocnění, přibližně 30% karcinomů vulvy je způsobeno HPV infekcí.

Nejméně časté primární nádorové onemocnění u žen, dlouhodobě tvoří 3% všech nádorových onemocnění obecně. 90% karcinomů vagíny je asociovaných s HPV infekcí.

Je nejčastejší nádorové onemocnení u žen. Jedná se o heterogenní skupinu onemocnení, která je většině případů dobře léčitelná. Asociace vzniku karcinomu prsu a HPV infekce nebyla prokázána. Přibližně u 5-10% případů se karcinom prsu vyskytuje jako dědičná forma onemocnění, která je často asociovaná s výskytem karcinomu vaječníků a jiných malignit.

Samoodběrový HPV test

Samoodběrový test Evalyn brush (Rovers medical) je velmi citlivý, jemný prostředek k odběru biologického materiálu, stěrem z poševní sliznice. Takto odebraný poševní stěr bude vyšetřen na přítomnost onkogenních typů lidského papilomaviru (HPV).

Sdílej