Samoodběrový HPV test

 

Více než 80 % populace prodělá minimálně jednou za život infekci HPV.

 

Samoodběrový HPV test

Samoodběrový test Evalyn brush (Rovers medical) je velmi citlivý, jemný prostředek k odběru biologického materiálu stěrem z poševní sliznice. Takto odebraný poševní stěr je pak vyšetřen na přítomnost různých typů lidského papilomaviru (HPV). Samoodběrový HPV test je distribuován Českou poštou. V obálce se spolu s informačním letákem nachází samotná odběrová pomůcka (test) s návodem k použití, písemným souhlasem klientky s provedením vyšetření a návratovou obálkou s vyplněným adresátem.

Které typy viru HPV vyšetřujeme?

Vysoce rizikové typy: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 70, 73, 82

Nízce rizikové typy: HPV 6, 11, 40, 42, 43, 44

Štěteček

Štěteček z jemných vláken slouží k pohodlnému odebrání poševního stěru. Štětiny jsou vyrobeny z jemného materiálu a nedráždí sliznici. V laboratoři lze štěteček oddělit od těla samotné soupravy, vloží se do tekutého média, které zafixuje buňky v roztoku a tím je váš vzorek připraven na molekulární diagnostiku.

Tělo odběrové sady

Samotné tělo odběrové sady je vyrobeno z plastu a je odolné, v těle sady je umístěn výsuvný mechanismus, který zabezpečuje vytažení štětečku před použitím a opětovné zasunutí po pouziti.

Otáčecí mechanismus

Otáčecí mechanismus sloužící k rotačnímu pohybu štětce, během kterého se odebere adekvátní množství materiálu na to, aby mohlo molekulárně-biologické vyšetření proběhnout.

Uzávěr

Uzávěr slouží jako ochrana samotné odběrovoé části HPV testu a samotného štětečku před možným znečištěním.

Plastová křidélka

Slouží k oddělení části, která se zasouvá do pochvy. Pro správné vyšetření je nezbytné, abyste se této časti (část směrujíci od křidílek nahoru) nedotýkala a ani se jí nedotýkaly žádné části těla, oblečení a podobně.

Obálka ve které je samoodběrový HPV test distribuován musí obsahovat

5

Samoodběrový HPV test s vyznačeným datem spotřeby

5

Vnitřní obálku se zpáteční adresou

5

Informovaný souhlas osoby přistupující k HPV vyšetření

Souhlas prosím vyplňte a nezapomeňte podepsat a pak spolu s použitým testem pošlete zpět na adresu, která je vytištěna na obálce. Bez podepsaného informovaného souhlasu NELZE vzorek vyšetřit.
5

Čárové kódy

Zkontrolujte, jestli jsou čárové kódy stejné na plastovém sáčku, formuláři informovaného souhlasu a návodu k použití

Časté dotazy o použití samoodběrového HPV testu

Mohu použít mi doručenou odběrovou sadu vícekrát?

Odběrová sada Evalyn brush je vyrobena jen na jedno použití. Opětovné použití téže sady může způsobit zdravotní riziko nebo ovlivnit výsledek vyšetření, pro které je určena.

Může použití HPV testu vyvolat nepříjemné pocity a bolest?

Odběrová sada Evalyn Brush byla vyvinuta speciálně pro získávání vzorků z vagíny. Konstrukce Evalyn brush s jemnými štětinami umožňuje velmi jemně získat vzorek z vagíny. Její použití nezpůsobuje bolest ani nepříjemné pocity.

Obal, ve kterém mi byla doručena moje odběrová sada, byl poškozen, mám i tak použít sadu pro odběr vaginálního vzorku?

V žádném případě nepoužívejte odběrovou sadu v případě, že byl její plastový obal po doručení otevřen, nebo mechanicky poškozen.

Mohu použít HPV test během menstruace?

HPV test nemůžete použít během menstruace, mohlo by dojít ke zkreslení laboratorních výsledků.

Mohu použít HPV test při užívání jiných vaginálních produktů?

Doporučujeme minimálně 2 dny před odběrem vzorku pomocí samoodběrového HPV testu neužívat vaginální produkty, speciální přípravky pro intimní hygienu, vazelíny, léky na plísňová onemocnění, tampóny. Kondomy, antikoncepční tělíska a na vodě založené lubrikační gely jsou povoleny.

Jak je to s použitím HPV testu během těhotenství?

Nepoužívejte samoodběrový HPV test během těhotenství a ani 3 měsíce po narození děťátka.

Zapomněla jsem si umýt ruce před použitím samoodběrového HPV testu.

Při dodržení uživatelských instrukcí bude i tak váš odběr správně proveden. Jedná se pouze o doporučení, které zabrání případnému zanesení infekce.

Omylem jsem se dotkla bílého štětce rukou, co mám dělat?

Není dobré se dotýkat odběrového štětce rukama, ani se ho dotýkat jinými částmi těla nebo předměty. Pokud se Vám to přesto stane, pravděpodobně to nebude mít nežádoucí efekt na provedení testu.

Musím stát při provádění testu?

Test je možné provést i vleže, musíte však dodržet postup popsaný v návodu k použití.

Jak si můžu být jistá, že jsem si odebrala dostatek vaginálního materiálu?

Odběrová sada na HPV test je vyrobena přesně pro tento typ odběru, když dodržíte návod k použití, budete při svém odběru úspěšná. Při laboratorním testováni navíc dokážeme špatně odebraný vzorek identifikovat a požádáme Vás o opakování odběru.

Jak si můžu být jistá, že jsem si odebrala dostatek vaginálního materiálu?

Odběrová sada na HPV test je vyrobena přesně pro tento typ odběru, když dodržíte návod k použití, budete při svém odběru úspěšná. Při laboratorním testováni navíc dokážeme špatně odebraný vzorek identifikovat a požádáme Vás o opakování odběru.

Praktická doporučení

5

Do 3 týdnů obdržíte výsledek formou zvoleného psaní. Pokuď byste dávala přednost doporučené zásilce vyberte tuto možnost v informoveném souhlase

5

Výsledek testu dejte svému gynekologovi a choďte na pravidelné preventivní prohlídky

5

Odebraný vzorek a písemný souhlas vložte do obálky se zpáteční adresou a pošlete doporučeně (budete mít kontrolu nad zásilkou)

Otázky týkajíci se rakoviny děložního čípku

  • Co je to HPV? HPV je zkrácený název pro lidský papilomavirus. Známe víc než 100 subtypů tohoto viru. Mnohé jsou neškodné, některé způsobují bradavice na kůži. Několik z nich, označované jako vysoce rizikové subtypy (hrHPV), mohou u infikované ženy způsobit rakovinu děložního čípku
  • Jak závažná je infekce HPV? Většina lidí několikrát za život bezpříznakově prodělá HPV infekci některými subtypy HPV virů. Ve většině případů je tato infekce eliminována imunitou. Pokud však z nějakých důvodů HPV infekce přetrvává, dochází k vývoji abnormalit v buňce a tím i vzniku nádorového onemocnění. Jedná se o dlouhodobý proces, který může trvat i desítky let.
  • Jak lze HPV infekci léčit?
    Infekci sakotmou léčit nelze. Doporučují se přípravky na posílení imunity a pravidelné návštěvy gynekologa, který sleduje, zda HPV infekce nezpůsobuje přednádorové změny na sliznici, které, pokud se zachytí všas, jsou plně léčitelné.
  • Jaká je možnost prevence rakoviny děložního čípku?
    očkování, pravidelné gynekologické preventivní prohlídky, samoodběrový test ke zjištění přítomnosti HPV infekce, zdravý životní styl – přiměřená stabilní váha, dostatek pohybu a spánku, pravidelná strava, pobyt v přírodě, psychologické aspekty – záliby, koníčky, přátelství, láska, víra, vyhýbání se rizikovým faktorům
  • Jak časté je nádorové onemocnění děložního čípku? Rakovina děložního čípku je vlivem stále se zlepšujícího zdravotnického systému mírně na ústupu a to zejména ve státech západní Evropy s kvalitním skríningovým programem. Ve střední a východní Evropě je výskyt stále velmi vysoký. Světově je ročně diagnostikováno přibližně 500 000 případů s úmrtností 270 000 žen ročně.

Oddelení genetiky – testování HPV

Mgr. Vladimíra Koudeláková, PhD.

Mgr. Vladimíra Koudeláková, PhD.

odborný pracovník, oddelení genetiky, Ústav molekulární a translační medicíny, Olomouc

Mgr.Hana Jaworek, PhD.

Mgr.Hana Jaworek, PhD.

odborný pracovník, oddelení genetiky, Ústav molekulární a translační medicíny, Olomouc

 

 

 

Potřebujete poradit?

 hpv@vyzkumrakoviny.cz

Sdílej