„KOPRETINA” : Rakovina děložního hrdla: Prevence prostřednictvím samoodběru a vyšetření přítomnosti lidského papilomaviru

Vítejte na stránce, kde se věnujeme problematice rakoviny děložního čípku/hrdla, jejímž původcem je infekce HPV. Ve spolupráci s předním pracovištěm na výzkum nádorů, Ústavem molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci, spouštíme projekt „KOPRETINA”, ve kterém se zaměřujeme na prevenci tohoto onemocnění velmi citlivým průkazem přítomnosti viru HPV ve Vámi odebraném vzorku.

Přišla Vám doporučená zásilka se samoodběrovou soupravou?

Pokud Vám na poštu přišla doporučená zásilka s výzvou na zapojení do našeho projektu, jste ve skupině žen, která by měla pravidelně navštěvovat program na prevenci karcinomu děložního hrdla a to jednou ročne.

 

„1000 nových případů rakoviny děložního hrdla v ČR ročně"

Proč právě vy?

Protože rakovina děložního hrdla je 4 nejčastější onkologické onemocnění žen. Je způsobeno infekcí virem HPV, které lze předejít.

80% všech lidí na světě prodělá infekci HPV minimálně jednou za život a vy nejste výjimkou.

Zda se rakovina vyvine zrovna u Vás nebo ne, je dáno souhrou řady okolností a také náhodou. 

 

Proč já, vždyť nemám žádné potíže!

Protože rakovina děložního hrdla je vleklé a pomalu se rozvíjející onemocnění, které do vysokého stádia nemoci vůbec nebolí. A pak už bývá většinou pozdě. Skrytý rozvoj tohoto onemocnění trvá až 15 let. 

Říkáte si: „Mě se to už netýká, jsem po přechodu nebo nejsem sexuálně aktivní, proto nechodím ke gynekologovi”. A to bývá ta nejčastější chyba.

 

„400 žen na rakovinu děložního hrdla v ČR ročně umírá"

Proč jste dostala zásilku i vy?

Protože rakovina děložního hrdla je onemocnění, kterému je jednodušší předcházet, než ho následně léčit. Když se někoho dotkne rakovina, tak i když je léčba až v polovině případů úspěšná, je vždy náročná fyzicky i psychicky a zabere hodně času, který můžete raději strávit se svou rodinou, přáteli a koníčky. 

Teď je správny čas, kdy začíná prevence

Věnujte 10 minut svého času, seberte odvahu a pojďte do toho s námi, tak jako mnoho miliónů žen po celém světě. Test je zcela bezplatný, předplacené je i poštovné návratové obálky. Můžete se jednoduše otestovat v pohodlí svého domova a zjistit, zda Vám hrozí  rakovina děložního hrdla. Ničeho se nebojte, i když po odeslání vzorku do laboratoře Vám přijde pozitivní výsledek testu na pitomnost HPV, neznamená to, že máte nutně rakovinu. V takovém případě jste infikovaná virem HPV a tudíž v riziku nemoci.

Znamená to jen, že je správný čas navštívit lékaře.

 

Neodmítněte zásilku- převezměte ji/Nevyhazujte ji

Zzásilka s testem na prevenci rakoviny děložního hrdla k Vám dorazí poštou nebo Vám bude na pošte uložena. Ničeho se nebojte, bude to zásilka zabalená diskrétně, takže se nikdo nedozví, co obsahuje.

Otevřete zásilku

A zkontrolujte, že je v ní vše, co tam má být:

 

Informační dopis

Obsahuje veškeré potřebné informace 

Samoodběrová souprava

obsahuje samoodběrový test, který slouží na odběr biologického materiálu.

 

Návod na použití

Před použitím testu si přečtěte návod na použití. Pochopíte, že test je jednoduchý a snadno proveditelný.

 

i

Sada informovaných souhlasů

Informované souhlasy s účastí ve studii, genetickým vyšetřením a využitím osobních dat jsou nezbytnou součástí studie a bez jejich podepsání a zaslání do laboratoře spolu s provedeným samoodběrem nelze vyšetření provést.

 

Návratová obálka

na ní je předvyplněna adresa laboratoře s názvem projektu „KOPRETINA”: Ústav molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci. Obálka má předplacené poštovné, stačí ji vhodit do poštovní schránky,  předat poštovnímu doručovateli nebo zanést na poštu.

 

Proveďte si test dle návodu

Proveďte samoodběr dle pokynů v návodu na použití.

Pro ty z Vás, které by proces samoodběru chtěly názorně shlédnout, máme připravené instruktážní video. 

Vyplňte informované souhlasy

Informované souhlasy jsou označené číslicemi 1, 2 . Vyplňte je a podepište.

 

Kompletace návratové obálky

Do obálky, která byla přiložena v balíčku, zabalte:

  • použitý test, který jste vrátila do obalu a vložila do sáčku, který jste zalepila,
  • do obálky přiložte vyplněné a podepsané souhlasy – jsou označeny číslicemi 1, 2
  • na obálce vyznačte sebe jako odesílatele, zalepte ji a odešlete poštou do laboratoře.

Do 20 dnů ode dne doručení do laboratoře Vám doručíme výsledek.

Do zhruba 20 dnů Vám poštou nebo emailem (dle vašeho výběru)  doručíme výsledek. Výsledek si přečtěte, a pak jej vemte sebou k praktickému lékaři nebo gynekologovi.

hpv@vyzkumrakoviny.cz

+ 420 585 632 245  (po-pá 9:00-15:00)

www.facebook.com/rakovina

Proč jsme se rozhodli podpořit tento výzkum?

Karcinom děložního hrdla je jedno z mála nádorových onemocnění, kterým nemusíte onemocnět. Nemoci lze předejít očkováním a účastí ve screeningovém programu. Značná část žen ovšem státem organizovaný screening nenavštěvuje a žijí v riziku nemoci. Podobná situace je ale i v zahraničí. Mezinárodní studie ukazují, že jednou z možností, jak do screeningu zapojit více žen, je zaslat jim samoodběrovou soupravou poštou nebo prostřednictvím dobrovolníků, příbuzných anebo zdravotníků. Nadace pro výzkum rakoviny ČR nabízí samoodběrové vyšetření ženám od roku 2012 s velmi dobrou akceptací a spokojeností klientek. Jelikož nám na Vás záleží a chceme společně s Vámi vymýtit rakovinu děložního hrdla, rozhodli jsme se podpořit tento pilotní projekt a na základě dosažených výsledků doporučit autoritám jeho implementaci do zdravotního systému v ČR. Zapojte se, pomozte nám pomoci Vám!

Sdílej