Optimalizace screeningu karcinomu děložního čípku

Vítejte na stránce, kde se věnujeme problematice rakoviny děložního čípku/hrdla, jejímž původcem je infekce HPV. Ve spolupráci s předním pracovištěm na výzkum nádorů, Ústavem molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci, spouštíme studii, ve které se zaměřujeme na prevenci tohoto onemocnění velmi citlivým průkazem přítomnosti viru HPV ve Vámi odebraném vzorku.

 

Proč jsme se rozhodli podpořit tento výzkum?

Karcinom děložního hrdla je jedno z mála nádorových onemocnění, kterým nemusíte onemocnět. Nemoci lze předejít očkováním a účastí ve skríningovém programu. Značná část žen ovšem státem organizovaný skrínink nenavštěvuje a žijí v riziku nemoci. Podobná situace je ale i v zahraničí. Mezinárodní studie ukazují, že jednou z možností, jak do skríninku zapojit více žen, je zaslat jim samoodběrovou soupravou poštou nebo prostřednictvím dobrovolníků, příbuzných anebo zdravotníků. Nadace pro výzkum rakoviny ČR nabízí samoodběrové vyšetření ženám od roku 2012 s velmi dobrou akceptací a spokojeností klientek. Jelikož nám na Vás záleží a chceme společně s Vámi vymýtit rakovinu děložního hrdla, rozhodli jsme se podpořit tento pilotní projekt a na základě dosažených výsledků doporučit autoritám jeho implementaci do zdravotního systému v ČR. Zapojte se, pomozte nám pomoci Vám!

Přišel Vám poštou balíček se samoodběrovou soupravou?

Pokud Vám poštou přišel balíček s výzvou na zapojení do našeho projektu, tak jste ve skupině žen, která by měla pravidelně navštěvovat skríninkový program na prevenci karcinomu děložního hrdla

 

" 1000 nových příipadú rakoviny děložního čípku v ČR ročně"

Proč právě vy?

Protože rakovina děložního čípku je 4 nejčastější onkologické onemocnění žen. Je způsobeno infekcí virem HPV, které lze předejít.

80% všech lidí na světě prodělá infekci HPV minimálně jednou za život a vy nejste výjimkou.

Zda se rakovina vyvine zrovna u Vás nebo ne je dané souhrou řady okolností a také náhodou. 

 

Proč já, vždyť mi nic není a jsem plná energie!

Protože rakovina děložního čípku je vleklé a pomalu se rozvíjející onemocnění, které do vysokého stádia nemoci vůbec nebolí. A pak už bývá většinou pozdě. Skrytý rozvoj tohoto onemocnění trvá až 15 let. 

Říkáte si “Mne se to už netýká, jsem po přechodu nebo nejsem sexuálně aktivní, proto nechodím ke gynekologovi”. A to bývá ta nejčastější chyba.

 

 

" 300 žen na rakovinu děložního čípku v ČR ročně umírá"

Proč jste dostala balíček i vy?

Protože rakovina děložního čípku je onemocnění, kterému je jednodušší předcházet, než ho následně léčit. Protože když se někoho dotkne rakovina, tak i když je léčba až v polovině případů úspěšná, je vždy náročná fyzicky i psychicky a zabere hodně času, který můžete raději strávit se svojí rodinou, přáteli a koníčky.

 

Teď je správny čas, kdy začíná prevence

Dopřejte si 15 minut svého času, seberte odvahu a pojďte do toho s námi, tak jak mnoho miliónů žen po celém světě. Test je zcela bezplatný, předplacené je i poštovné. Můžete se jednoduše otestovat v pohodlí svého domova a zjistit, zda Vám hrozí nebo nehrozí rakovina děložního hrdla. Ničeho se nebojte, i když po odeslání samoodběru do laboratoře Vám přijde pozitivní výsledek, neznamená to, že máte nutně rakovinu. V takovém případě jste infikovaná virem HPV a tudíž v riziku nemoci.

Znamená to jen, že je správný čas navštívit lékaře.

 

Ale teď hezky po pořádku

Neodmítněte balíček- převezměte jej /Nevyhazujte balíček

Balíček s testem na prevenci rakoviny děložního hrdla k Vám dorazí poštou nebo Vám bude předán osobně. Ničeho se nebojte, bude to balíček zabalený diskrétně, takže se nikdo nedozví co obsahuje.

 

Otevřete balíček

A zkontrolujte, že je v něm vše, co tam má být. 

 

Přečtěte si Informační dopis

Obsahuje veškeré potřebné informace.

.

 

Samoodběrová souprava

obsahuje samoodběrový test, který slouží na odběr biologického materiálu.

 

Návod na použití

Před použitím testu si přečtěte návod na použití. Pochopíte, že test je jednoduchý a snadno proveditelný.

 

Sada informovaných souhlasů

Informované souhlasy s účastí ve studii, genetickým vyšetřením a využitím osobních dat jsou nezbytnou součástí studie a bez jejich podepsání a zaslání do laboratoře spolu s provedeným samoodběrem nelze vyšetření provést.

 

Návratová obálka

na ní je předvyplněna adresa laboratoře: Ústav molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci. Obálka má předplacené poštovné, stačí ji vhodit do poštovní schránky,  předat poštovnímu doručovateli nebo zanést na poštu.

 

t

Dotazník

Mezi zaslanými materiály naleznete i dotazník spokojenosti a životního stylu. Jeho vyplnění je dobrovolné a anonymní. Poskytnutými informacemi nám pomůžete lépe pochopit a vyhodnotit výsledky tohoto unikátního výzkumu.

 

Proveďte si test dle návodu

Proveďte samoodběr dle pokynů v návodu na použití. Pro ty z Vás, které by proces samoodběru chtěly názorně shlédnout, máme připravené instruktážní video. 

                               Inštruktážní video

Vyplňte informované souhlasy

Informované souhlasy jsou označené číslicemi 1, 2 a 3. Vyplňte je a podepište.

 

 

Kompletace návratové obálky

Do obálky, která byla přiložena v balíčku, zabalte:

 

  • použitý test, který jste vrátila do obalu a vložila do pytlíku,který zalepila,
  • do obálky přiložte vyplněné a podepsané souhlasy – jsou označeny číslicemi 1, 2 a 3,
  • přiložte i vyplněný dotazník,
  • na obálce vyznačte sebe jako odesílatele, zalepte ji a odešlete poštou do laboratoře.

Do 20 dnů ode dne doručení do laboratoře Vám doručíme výsledek.

Do zhruba 20 dnů Vám poštou nebo emailem (dle vašeho výběru)  doručíme výsledek. Výsledek si přečtěte a pak jej vemte sebou k praktickému lékaři nebo gynekologovi.

 

 

 

 

 Potřebujete poradit?

Jsme tu pro vás

 

hpv@vyzkumrakoviny.cz

+ 420 585 632 245  (po-pá 9:00-15:00)

@rakovina

Sdílej