Výroční zpráva nadace Rakovina věc veřejná – nadace pro výzkum rakoviny za období 1. 1. 2015 až 31. 12. 2015

Slovo na úvod: Hýčkejte si své zdraví….

Posláním nadace Rakovina věc veřejná je podpora těchto oblastí :

– výzkum a vývoj protinádorových léčiv
– prediktivní a experimentální onkologie
– diagnostika a léčba maligních nádorů
– výchova a další vzdělávání odborníků (postgraduální studium)
– pomoc hemato-onkologicky nemocným dětem, úzká spolupráce se Sdružením ŠANCE
– šíření informací o problematice nádorových onemocnění, prevence a propagace zdravého životního stylu
– publikační činnost

HLAVNÍ ČINNOST NADACE RAKOVINA VĚC VEŘEJNÁ:
Podpora činnosti Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) při Lékařské fakultě UP Olomouc a nadací zřízeného
ops Rakovina věc veřejná s hlavní orientací na výzkum, podporu včasné diagnostiky a nastavení individuální léčebné terapie. Nadace pravidelně připravuje benefiční projekty a akce pro širokou veřejnost, kde klade aktivně důraz na prevenci a pravidelné lékařské prohlídky.
Základní informace k činnosti ÚMTM:
Ústav molekulární a translační medicíny při Lékařské Fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se stává vyspělou technologickou infrastrukturou a platformou pro molekulárně orientovaný základní a translační biomedicínský výzkum, s cílem lépe porozumět molekulární podstatě nádorových a infekčních onemocnění.
Specifické cíle ústavu:
A. Studium mechanismů vzniku a léčby nádorových a infekčních onemocnění
B. Vytvoření platformy pro chemickou biologii a vývoj léčiv
C. Identifikace nových cílů, biomarkerů a diagnostických postupů směřujících k individualizované terapii.

HLAVNÍ ČINNOST OBECNĚ PROSPĚŠNÉ SPOLEČNOSTI RAKOVINA VĚC VEŘEJNÁ:
Na celém světě ročně diagnostikují nádor děložního čípku u více než 500 000 žen, přes 270 000 žen ročně na toto onemocnění umírá.
I proto nadace Rakovina věc veřejná založila v roce 2012 obecně prospěšnou společnosti Rakovina věc veřejná.. Hlavní cílem o.p.s. je oslovit více než 50% českých žen, které nejsou zapojeny do celonárodního skríningového programu na rakovinu děložního čípku.Tyto ženy si mohou objednat samoodběrovýHPV testEvalynbrush (Roversmedical), který je velmi citlivý a detekuje přímo DNA HPV viru. Specializované vyšetření poslaného vzorku proběhne na půdě Ústavu molekulární a translační medicíny při LF UP v Olomouci.

www.vecverejna.cz
www.vecverejna.eu
www.poslipribeh.cz
www.umtm.cz

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. (předseda správní rady)
přednosta Kliniky Dětského lékařství LF UP a Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci

Doc. MUDr. Marián Hajdúch, CSc. (člen správní rady)
vedoucí Laboratoře experimentální medicíny při Dětské klinice LF UP a FN v Olomouci a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci

Doc. Mgr. Jiří Drábek, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí DNA laboratoře, vědecký pracovník
RNDr. Radek Trojanec, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí cytogenetické laboratoře, vědecký pracovník
MUDr. Petr Džubák, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí laboratoře buněčné biologie, vědecký pracovník
________________________________________
Renata Hilšer Grmolenská
ředitelka nadace

3. ročník charitativní jízdy Moto klubu Wanted RC
Dne 25. 4. 2015 proběhl již třetí ročník charitativní jízdy Moto klubu Wanted pro nadaci Rakovina věc veřejná, kteří opět přijeli v čele s Josefem Kašparem. V letošním roce se členové klubu, jejich spřátelení partneři, podporovatelé a přátelé rozhodli opět podpořit nadaci Rakovina věc veřejná svou velkolepou charitativní jízdou proti rakovině. Letos se zúčastnilo již 41 lidí a kromě příjemné jízdy, skvělého zážitku pro všechny, s sebou přivezli i symbolický šek v hodnotě 32 180,- Kč. Třetího ročníku charitativní jízdy se zúčastnily i děti z Dětské kliniky v Olomouci, jejich rodiče a děti z občanského sdružení Šance Olomouc.

Projekt Czechs4Monte.cz 2016 podpoří Nadaci Rakovina věc veřejná
Tým Czech4monte, který se připravoval na start v legendární automobilové soutěži Rallye Monte Carlo Historique 2016 (27. ledna – 3. února) s českým youngtimerem Škodou 110L, se stal novým partnerem nadace. Soutěžní historický speciál mohli obdivovat návštěvníci také při setkání v rámci nadačního projektu „Pošli příběh“ dne 7. září 2015 v areálu Žlutých lázních, v Praze.
Unikátní projekt přitahoval již při přípravách pozornost médií. Při lednovém startu to bylo 45 letech od prvního účasti rodinného sedanu, Škody 110L, v Rallye Monte Carlo.

Novým partnerem nadace se stala Právě teď! o.p.s.,
se kterým se mohli setkat účastníci slavnostního vyhlášení soutěže Pošli příběh. Zábavnou formou nás seznámili s metodou jak trénovat paměť. Zaměřením Právě teď! o.p.s. je změna vnímání problematiky stárnutí a stáří.

Kancelář ombudsmana pro zdraví se stala partnerem nadace.
Zakladatelem Kanceláře Ombudsmana pro zdraví je MUDr. Martin Jan Stránský, který pracuje jako lékař a zdravotnický poradce s mezinárodní působností. Jeho služby jsou bezplatné. Nabízí informace a poradenství všem občanům – nejen pacientům, ale i zdravotníkům a zdravotnickým zařízením

Slavnostní vyhlášení projektu “Pošli příběh” ve Žlutých lázních v Praze
Dne 7.9.2015 se ve Žlutých lázních v Praze konal již 4. ročník slavnostního vyhlášení projektu Pošli příběh, do něhož již čtvrtým rokem posílají lidé z celé České republiky své osobní příběhy na téma rakovina.
Sportovně-preventivní odpolednem proběhlo v letošním roce pod názvem „Hýčkej si své zdraví“.
Letos byli oceněni autoři šesti nejinspirativnějších příběhů, kteří si díky partnerům odnesli i krásné dárky. Velmi příjemným odpolednem nás provedl ambassador projektu, moderátor Honza Musil, který projekt podporuje od jeho vzniku.

Dne 7. 11. 2015 v olomouckém hotelu NH Collection Congress proběhl další z benefičních večerů
Benefici v letošním roce svou osobní přítomností podpořili – primátor města Olomouce doc. Antonín Staněk, senátor ing. Martin Tesařík a další známé a milé osobnosti – moderátor Honza Musil, šéfkuchař hollywoodských celebrit Roman Hadrbolec, MISS Earth 2012 Tereza Fajksová a Česká MISS world 2014 Tereza Skoumalová samozřejmě Česká MISS 2014 Gabriela Franková, která byla tváří celého večera. Všem mockrát děkujeme za podporu večera i dalších aktivit nadace Rakovina věc veřejná.
Jako hlavní bod programu byla jedinečná módní přehlídka slovenského designéra Fera Mikloška. Kromě finalistek České MISS, modelek z agentury Franklymodels a dětí, jste na mole mohli vidět i fotbalisty z prvoligového klubu SK Sigma Olomouc a hokejisty z HC Olomouc.

Využití finančních prostředků:
V loňském roce se podařilo i díky podpoře partnerů nadačních aktivit odstartovat ojedinělý projekt na prevenci rakoviny děložního čípku, způsobené HPV virem. Přináší jedinečnou možnost testování přítomnosti HPV virů. V případě pozitivního výsledku je sdělen přesný podtyp viru, což je nepostradatelné pro zhodnocení závažnosti a rizik, které by mohly negativně ovlivnit zdravotní stav pacientky. Za darované finanční prostředky z loňského roku se nadace Rakovina věc veřejná také finančně podílela na nákupu diagnostického testu CellSearchCirculating Tumor Cell Test.

Křest benefičního kalendáře pro nadaci
Dne 16. 12. 2015 proběhl křest našeho benefičního kalendáře na rok 2016 s fotografiemi generálního partnera LászlaJankovicse ze společnosti STAR Czech.V krásných prostorách Mandarin Oriental hotelu v Praze jsme popřáli kalendáři úspěch a připili jsme si vzájemně na hezké Vánoce. Honza Musil se zhostil role kmotra jako vždy na jedničku. Skupina Doodles se postarala o kulturní program a na závěr v nás vyvolala vánoční atmosféru harfistka Blanka Konvalinková ze Základní umělecké školy Jana Hanuše v Praze. Děkujeme všem partnerům, kteří se s námi přišli o tento důležitý okamžik podělit a koupí kalendáře podpořili dobrou věc.

 

Sdílej