Výroční zpráva nadace Rakovina věc veřejná – nadace pro výzkum rakoviny za období 1. 1. 2014 až 31. 12. 2014

Slovo na úvod: Úsměv a dobrá nálada je známkou vítězství nad osudem….

Posláním nadace Rakovina věc veřejná je podpora těchto oblastí :

– výzkum a vývoj protinádorových léčiv
– prediktivní a experimentální onkologie
– diagnostika a léčba maligních nádorů
– výchova a další vzdělávání odborníků (postgraduální studium)
– pomoc hemato-onkologicky nemocným dětem, úzká spolupráce se Sdružením ŠANCE
– šíření informací o problematice nádorových onemocnění, prevence a propagace zdravého životního stylu
– publikační činnost

HLAVNÍ ČINNOST NADACE RAKOVINA VĚC VEŘEJNÁ:

Podpora činnosti Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) při Lékařské fakultě UP Olomouc a nadací zřízeného
ops Rakovina věc veřejná s hlavní orientací na výzkum, podporu včasné diagnostiky a nastavení individuální léčebné terapie. Nadace pravidelně připravuje benefiční projekty a akce pro širokou veřejnost, kde klade aktivně důraz na prevenci a pravidelné lékařské prohlídky.
Základní informace k činnosti ÚMTM:
Ústav molekulární a translační medicíny při Lékařské Fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se stává vyspělou technologickou infrastrukturou a platformou pro molekulárně orientovaný základní a translační biomedicínský výzkum, s cílem lépe porozumět molekulární podstatě nádorových a infekčních onemocnění.
Specifické cíle ústavu:
A. Studium mechanismů vzniku a léčby nádorových a infekčních onemocnění
B. Vytvoření platformy pro chemickou biologii a vývoj léčiv
C. Identifikace nových cílů, biomarkerů a diagnostických postupů směřujících k individualizované terapii.

HLAVNÍ ČINNOST OBECNĚ PROSPĚŠNÉ SPOLEČNOSTI RAKOVINA VĚC VEŘEJNÁ:
Na celém světě ročně diagnostikují nádor děložního čípku u více než 500 000 žen, přes 270 000 žen ročně na toto onemocnění umírá.
I proto nadace Rakovina věc veřejná založila v roce 2012 obecně prospěšnou společnosti Rakovina věc veřejná.. Hlavní cílem o.p.s. je oslovit více než 50% českých žen, které nejsou zapojeny do celonárodního skríningového programu na rakovinu děložního čípku.Tyto ženy si mohou objednat samoodběrovýHPV testEvalynbrush (Roversmedical), který je velmi citlivý a detekuje přímo DNA HPV viru. Specializované vyšetření poslaného vzorku proběhne na půdě Ústavu molekulární a translační medicíny při LF UP v Olomouci.

www.vecverejna.cz
www.vecverejna.eu
www.poslipribeh.cz
www.umtm.cz

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. (předseda správní rady)
přednosta Kliniky Dětského lékařství LF UP a Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci

Doc. MUDr. Marián Hajdúch, CSc. (člen správní rady)
vedoucí Laboratoře experimentální medicíny při Dětské klinice LF UP a FN v Olomouci a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci

Doc. Mgr. Jiří Drábek, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí DNA laboratoře, vědecký pracovník
RNDr. Radek Trojanec, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí cytogenetické laboratoře, vědecký pracovník
MUDr. Petr Džubák, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí laboratoře buněčné biologie, vědecký pracovník
________________________________________
Renata Hilšer Grmolenská
ředitelka nadace

Nadace Rakovina věc veřejná navázala nové partnerství v olomouckém regionu.
Novým partnerem nadace Rakovina věc veřejná se stala
Česko Britská Mezinárodní škola a Mateřská škola s.r.o.
www.ischool.cz
Jedná se soukromou mezinárodní školu a školku rodinného typu, která nabízí mezinárodní vzdělávací program v anglickém jazyce s důrazem na rozvoj mezinárodního povědomí.
Jako mezinárodní škola dodržuje specifické standardy, které regulují vzdělávací program školy a určují jeho obsah. Mise této školy je pomáhat dětem učit se lépe a poskytovat jim bohatý a vyvážený vzdělávací program.
Škola je členem organizace COBIS (Council of British International Schools) a registrovanou Cambridge International School nabízející mezinárodně uznávaný program a výstupy. Jsme také členem IPC (International Primary Curriculum), moderního vzdělávacího programu.
Děkujeme za podporu a spolupráci.

Společnost RUTAN PERFORMANCE v čele s majitelem panem Radkem Pyrchalou zrealizovali a uvedli na trh krásný, benefiční projekt – exkluzivní kalendář pod názvem STUNTRIDING 2014.
Výtěžek v hodnotě 70 tisíc korun z tohoto projektu byl oficiálně předán na závěrečné benefici nadace Rakovina věc veřejná v Obecním domě v Praze, která proběhla v listopadu loňského roku. Děkujeme.
Děkujeme panu Radku Pyrchalovi za moc hezký projekt pro dobrou věc a také děkujeme všem, kteří si kalendář STUNTRIDING 2014.zakoupili a podpořili nás.
Děkujeme mockrát za podporu.

Dne 29. 5. 2014 se v olomouckém Divadle na Šantovce uskutečnilo slavnostní zahájení 4. TÝDNE ČTENÍ DĚTEM v rámci celostátního projektu “CELÉ ČESKÉ ČTE DĚTEM” pod záštitou Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchov ČR a Národní knihovny ČR.
Slavnostního zahájení se zúčastnila i ředitelka nadace Rakovina věc veřejná Renata Hilšer Grmolenská, kde se na úvod, společně s dětmi a hercem Lukášem Hejlíkem slavnostně přednesla báseň Jiřího Žáčka – Nemalujte čerta na zeď.
V rámci akce vystoupila a dětem přečetla pohádku spisovatelka Ester Stará a zazpívala Sabina Křováková.
V druhé polovině tleskalo v Divadle na Šantovce cca 400 dětí Lukáši Hejlíkovi a Věře Hollé z LiStOVáNí, kteří představili krásnou knihu spisovatelky Markéty Baňkové ” Straka v říši Entropie”.
Tímto byl v Olomouci projekt slavnostně odstartován, děkujeme za moc příjemnou akci a krásný projekt, který jsme moc rádi podpořili a zúčastnili se ho.

Motorkářský riding club WANTED podpořil již druhým rokem nadaci Rakovina věc veřejná a přijel do Olomouce k sídlu nadace, na ulici Puškinovu.
Dne 26. 5. 2014 přijeli členové motorkářské riding clubu WANTED v čele s Janem Kašparem do Olomouce a uskutečnili tradiční, již druhý ročník charitativní jízdy.
Wanted je Riding Club, který vznikl jako spolek přátel cestování na motorkách, na vlastní žádost získal náš klub povolení nosit označení názvu klubu “WANTED” na zádech vesty od českého královského MC klubu Hells Angels MC.
V letošním roce se členové klubu, další partneři a podporovatelé rozhodli podpořit opět nadaci Rakovina věc veřejná, zorganizovala se příjemná charitativní jízdu proti rakovině a hlavně setkání s moc příjemnými lidmi.Motorkáři přijeli na parkoviště k Dětské klinice FN v Olomouci, tak si tuto podívanou alespoň pohledem z okna mohli užít i dětští pacienti onkologického oddělení.Josef Kašpar předal ředitelce nadace Rakovina věc veřejná Renatě Hilšer Grmolenské symbolický šek ve výši 16 100,- korun.
Děkujeme mockrát.

Dne 6.11. 2014 proběhla slavnostní benefice “Chateu Charity fashion” v Trojském zámečku, v Praze
Slavnostní benefice “Chateu Charity fashion” Trojský zámeček Praha
V nádherném prostředí Trojského zámečku jsme ve společnosti nadačních partnerů, pozvaných hostů i široké veřejnosti strávili další z nezapomenutelných a srdečných večerů slavnostní benefice. Atmosféru vykouzlili šarmantní zpěvačka Jitka Zelenková, jedinečná módní přehlídka návrhářky Petry Balvínové, kde o hair styling se postarali profesionálové ze Salonu Libora Šuly a o make up společnost Douglas. Tóny harfy v podání talentované studentky Základní umělecké školy Jana Hanuše Blanky Konvalinkové chytly každého u srdce, průvodcem večera se stal moderátor Petr Vágner.
Tento rok jsme se i díky nově navázaným spolupracím, (jako se společenstvím mladých pacientek s rakovinou prsu Bellis Young And Cancer, který funguje pod křídly Aliance žen s rakovinou prsu), či lázněmi Hotel Mandarin Oriental) snažili, aby byl nejen poděkováním našim stávajícím partnerům, ale také oslavou lidského vědění, odvahy, krásy v různých podobách a snad i inspirací pro nové aktivity. Víme, jaké požadavky klade dnešní společnost na činnosti, které mají vést k úspěchu.
Tento večer převzala ředitelka nadace Renata Hilšer Grmolenská symbolický šek v hodnotě 1 850 000Kč a to i díky generálnímu partnerovi nadace spol. StarGroup a hlavním partnerům spol. Naturamed Pharmaceutical a Žabka.
Nově navázaná spolupráce: Mandarin Oriental Prague, Štědrý nákup, společenství mladých pacientek s rakovinou prsu Bellis Young And Cancer, který funguje pod křídly Aliance žen s rakovinou prsu, A všem ostatním partnerům, kteří se jakoukoli formou zapojili do organizace a podpory benefičního galavečera nadace Rakovina věc veřejná:

Nadace Rakovina věc veřejná se stala hrdým partnerem a začala spolupracovat s portálem Štědrý nákup – www.stedrynakup.cz.
Nyní nás můžete podpořit a přes tento portáll nakupovat ve svých oblíbených eshopech a část z Vaší objednávky půjde na dobročinné účely. Nakupovat přes Štědrý nákup je velice jednoduché, jedním kliknutím nám můžete darovat stovky až tisíce korun.
Přes partnerský portál Štědrý nákup můžete nakupovat až ve více než 125 eshopech, včetně slevových portálů.
Podívejte a vyzkoušejte. Nadace Rakovina věc veřejná Vám přeje příjemné nakupování a předem děkuje všem mockrát za podporu.

Benefiční večer nadace Rakovina věc veřejná v Clarion Congress Hotelu Olomouc
Dne 29.11. se v olomouckém hotelu Clarion Congress Hotel konal benefiční večer nadace Rakovina věc veřejná, kde jsme ve společnosti nadačních partnerů, pozvaných hostů i široké veřejnosti strávili další z nezapomenutelných a srdečných večerů slavnostní benefice. Benefiční večer získal záštitu primátora města Olomouce a pan primátor Doc. Antonín Staněk akci i osobně podpořil.
Za osobní podporu děkujeme také panu senátorovi ing. Martinu Tesaříkovi.
Večerem hosty provedl herec a moderátor Tomáš Matonoha. Během slavnostního večera se představila dětská módní přehlídka italské zn. Primigi a modely předvedly děti po léčbě nádorového onemocnění, děti z mezinárodní česko-britské školy v Olomouci a děti z Baletního studia Moravského divadla v Olomouci..
Jako hlavní bod programu byla jedinečná módní přehlídka návrhářky Petry Balvínové a její zn. TIQE. Hlavní tváří přehlídky byla Česká MISS 2014 Gabriela Franková..
Nadaci svým úžasným, téměř Vánočním vystoupení podpořila zpěvačka Ilona Csáková. S hrdostí jsme přijali nabídku od našeho generálního partnera spol. STAR Group, k umístění loga nadace na jejich firemní kalendář. Kalendáře na rok 2015 jsme na olomoucké benefici slavnostně pokřtili a kmotrou se stala Česká Miss Gabriela Franková. Fotografie do kalendáře vyfotil sám jednatel společnosti ing. Laszlo Jankovics. V závěru programu, jako třešničku na dortu shlédli hosté večera ukázku klasického baletu Moravského divadla v Olomouci „Spící krasavice“ v podání sólistů Ivo Jambora a Yui Kyotani.
Tento večer byl dětmi ukázán symbolický šek v hodnotě 1 850 000Kč, finanční prostředky se podařilo nasbírat i díky generálnímu partnerovi nadace spol. StarGroup a hlavním partnerům spol. Naturamed Pharmaceutical a Žabka a také hostům benefičního večera.
Všem mockrát děkujeme.

Využití finančních prostředků:
V roce 2014 se podařilo i díky podpoře partnerů nadačních aktivit odstartovat ojedinělý projekt na prevenci rakoviny děložního čípku, způsobené HPV virem. Přináší jedinečnou možnost testování přítomnosti HPV virů. V případě pozitivního výsledku je sdělen přesný podtyp viru, což je nepostradatelné pro zhodnocení závažnosti a rizik, které by mohly negativně ovlivnit zdravotní stav pacientky. Za darované finanční prostředky z loňského roku se nadace Rakovina věc veřejná také finančně podílela na nákupu diagnostického testu CellSearch Circulating Tumor Cell Test.

Kalendář na rok 2015
Kalendář vydává generální partner nadace společnost STAR Group
a celý cvýtěžek z prodeje bude věnován na konto nadace Rakovina věc
veřejná.
Nástěnný kalendář pro rok 2015 vychází s původními fotografiemi jednatele společnosti STAR Group, pana László Jankovicse V kalendáři najdete výběr fotografií krajin, zvířat, rostlin i makro snímků ze všech ročních období, z Čech i dalších zemí.
Děkujeme pěkně.

 

Sdílej